HASARTMÄNGUSÕLTUVUS JA VASTUTUSTUNDLIK MÄNGIMINE

HASARTMÄNGUSÕLTUVUS JA VASTUTUSTUNDLIK MÄNGIMINE

HASARTMÄNGUSÕLTUVUS JA VASTUTUSTUNDLIK MÄNGIMINE

 

Online-kasiino: Hasartmängude mängimine on lõbus meelelahutus, kuid ometigi võib see mõne inimese jaoks probleemiks saada. Seda juhul, kui mängimise peale hakkab kuluma liiga palju aega ja raha.

Hasartmängusõltuvus on levinuim meeste seas vanuses 18-29 ja 40-49, vähem tuleb ette hasartmänguprobleeme vanuses 30-39 ning veelgi vähem üle 50-aastate seas. Hasartmängusõltuvust esineb ülekaalukalt rohkem meeste (72%) kui naiste seas ning patoloogilisi mängureid on protsentuaalselt meeste hulgas veelgi enam – 79%.

HASARTMÄNGUSÕLTUVUS JA VASTUTUSTUNDLIK MÄNGIMINE

 

Hasartmängusõltlasi on enim vallaliste seas.Samuti on täheldatud, et alkoholisõltuvusega inimestel on kõrgem risk kulutada ülemäära raha hasartmängudele.

 

4 HASARTMÄNGUSÕLTUVUSE FAASI:

 

 • võitmise faas

 

Võitmise faasis teeb inimene tutvust mõne konkreetse hasartmänguga. Eesmärk on mõnusalt aega veeta. Kolmveerand hasartmängusõltlastest tunnistavad, et lühikese aja jooksul pärast mänguga tutvumist võitsid nad enda jaoks suure summa.

 

 • kaotamise faas

 

Mida rohkem inimene mängib, seda suurem on tõenäosus kaotada. Lõpuks kaotab inimene mängides rohkem, kui tal algselt plaanis või saab endale lubada. Seejärel püüab ta kaotust tasa teha.

 

 • meeleheite faas

 

Mängija satub tsüklisse, üritades kaotusi tagasi võita, üksikud võidud lisavad ainult hoogu juurde ning lõpuks kaotab mängija ühe enam ja enam, rabeledes aina kitsamaks tõmbuvas allakäiguspiraalis. Algab mõistusevastane mängimine.

 • lootusetuse faas

Mängijad jõuavad nii-öelda põhja. Nad ei usu, et keegi enam hoolib või et abi võiks olla üldse võimalik. Nad ei hooli enam isegi, kas nad elavad või surevad. Nad võivad kuritarvitada narkootikume ja alkoholi, et valu matta. Paljud probleemsed mängurid kaaluvad või ka üritavad teha suitsiidi.

 

HASARTMÄNGUSÕLTUVUSE SÜMPTOMID:

 

 • Psühholoogiline, sotsiaalne ja füüsiline isolatsioon.
 • Raha laenamine, varastamine, et mängida hasartmänge.
 • Hasartmängud mõjutavad mängija teisi eluaspekte, näiteks töö, pere, sõbrad.
 • Ajataju kadumine ning mängimisele liigselt aja kulutamine.
 • Püüe kaotusi tagasi teha, mängides rohkem.
 • Hobide ja muude tegevuste vastu tekkiv huvipuudus ja passiivsus.
 • Reaalsustaju kaotamine.
 • Viha, rahutus ja ärritunud olek, püüdes vähem hasartmänge mängida.
 • Hasartmängude mängimine, et põgeneda probleemide eest või leevendada abitust, süüd, ängistust või depressiooni.
 • Pereliikmetele ja/või lähedastele valetamine, et varjata hasartmängude mängimise ulatust.
 • Mängija võtab tihti ühendust klienditeenindusega, et paluda tasuta boonust.


VASTUTUSTUNDLIKU MÄNGIMISEGA SEOTUD NÕUDED EESTI KASIINODELE

Eestis kaughasartmänge pakkuvatele kasiinodele kehtivad detailsed vastutustundliku mängimisega seotud reeglid, mida tuleb täpselt järgida.

 

Hasartmängu korraldamisel kaughasartmänguna:

 

 1. peab korraldaja avaldama igale mängijale tähelepanu äratava hoiatuse hasartmängudes osalemise sõltuvust tekitava iseloomu kohta ja nende organisatsioonide kontaktandmed, kes osutavad abi hasartmängusõltlastele.

 

 1. peab korraldaja tagama mängijate kaitse kaughasartmängudes.

 

 1. peab korraldaja enne mängija esmakordselt mängima lubamist tähelepanu ärataval moel pakkuma võimalust määrata ülempiir summale, mida mängija on ühe nädala või ühe kuu jooksul valmis selle korraldaja juures hasartmängu mängimise tulemusel kaotama.

 

 1. on hasartmängukorraldajal keelatu võtta vastu panuseid, mis võivad mängija kaotust suurendada üle mängija määratud ülempiiri. Ülempiir peab olema mängija poolt vabalt valitav ja mängija peab saama seda tõsta ja langetada.

 

 1. ei tohi hasartmängukorraldaja seatud mängimise ülempiiri tõsta, kui mängija pole vastavat soovi selle esitamisest vähemalt 48 tunni möödumisel kinnitanud ja hasartmängukorraldaja peab ülempiiri langetama kohe, kui mängija on sellise soovi esitanud.

 

SOOVITUSED JA KOKKUVÕTE

 

Vastutustundliku mängimise põhireegel on mitte teha suuremaid panuseid kui mängija tegelikult kaotada tohiks. Nagu iga sõltuvushaiguse puhul, algab probleemi lahenduseni jõudmine probleemi endale tunnistamisest. Kui inimene tajub, et tal võib olla mistahes probleeme seoses panustamisega, tuleks tal rääkida oma tunnetest ja murest lähedaste või sõpradega ning vajadusel pöörduda spetsialisti poole.