Totalisaator ning spordiennustused

Arvatakse, et spordiennustusi või kihlvedusid tehes räägitakse alati ühest asjast, kuid tegelikult on läänemaailmas just hobuste võiduajamistega kuulsust kogunud hasartmängust ka erinevaid alaliike.

Varem tunti hasartmänge peamiselt sõna järgi “totalisaator”, mis mõnes keeles ongi jäänud spordiennustuste sünonüümiks, aga mujal on juba alates möödunud sajandi viiekümnendatest hääbunud. Totalisaatoriga ühetähenduslik on inglise keeles Pari MutuelBetting. Seda mõistet kasutatakse millegi muu tähitamiseks, kui harilike spordiennustuste, mida tunneme tänapäeval.

Kui tavapäraste kihlvedude puhul määrab nende korraldaja, millised on mängu koefitsiendid, siis totalisaatori puhul lähevad panused ühisesse kassasse ning võidud sõltuvad sellest, kui palju inimesi mängus osaleb ja kellele nad panuseid teevad. See tähendab, et koefitsient võib oluliselt muutuda ka pärast seda, kui sina oled oma panuse juba teinud.

Süsteemi paremaks mõistmiseks kasutame näitena viie hobusega võistlust. Esimese ja neljanda hobuse eest on osalised panustanud 200 eurot, teise eest 400 eurot, kolmanda eest vaid 100 eurot ning viienda eest 300 eurot. See tähendab, et võidukassa on 1200 euro suurune. Jagades summa panustega, näemegi, kui suure summa võidame. Enne võitude väljajagamist arvestatakse maha maksud – näiteks 120 eurot, jättes jaotamiseks 1080 eurot.

Kui oleme panuse teinud kolmandale hobusele, tuleb ühe võiduühiku teadasaamiseks 1080 jagada 100-ga, saades 10,80 eurot. Kui oleme mängu pannud 10 eurot, on võidu suurus 108. Kui aga oleme panustanud teise hobuse võidule, siis saame iga mängupandud dollari eest tagasi vaid 2,80 eurot, seega kümneeurose panuse puhul on võit 27 eurot.

Tavapäraste spordiennustuste puhul on aga koefitsient panustamise hetkel kindel ning selliseks sinu panuse puhul ka jääb. Totalisaatoris pole miski aga kuni mängu alguseni kindel. Ka totalisaatori puhul saab arvestada koefitsiente, ent need sõltuvad otseselt mängijate ühistest, mitte kihlveokorraldaja poolt väljaarvestatud tõenäosustest.